Jump to content

Audiobooks / Novels


Cover for Utom räckhåll
Audiobook

Utom räckhåll

När Lydia Stanfield är med om en olycka som förlamar henne från midjan och ner börjar hennes liv sakta men säkert falla sönder. Sex år senare är hon fortfarande bunden till sin rul ...


Cover for Knäckta ägg och krossade hjärtan - en alldeles omöjlig påsk
Audiobook

Knäckta ägg och krossade hjärtan - en alldeles omöjlig påsk

Årets vårroman! I julas verkade allt så hoppfullt för Lisbeth Cederström i Frillesås. Hon trivdes med sitt jobb som lärare, bodde kvar i sitt lilla hus vid havet och hade en ny kä ...


Cover for Janne, min vän
Audiobook

Janne, min vän

Utsedd till 2021 års Stockholm läser-bok. Sveriges största bokcirkel. Nu med nytt förord av Ester Roxberg och bokcirkelfrågor. Den 31 augusti 1954 klockan 18.32 ändrades allting. D ...


Cover for Den som ser
Audiobook

Den som ser

Året är 1890 och Dina Grønelv ska gravsättas. Skadorna hon fick efter den omfattande branden på gården Reinsnes tog till slut hennes liv. Kyrkan är fylld till sista plats och längs ...


Cover for Hjärtat vet svaret
Audiobook

Hjärtat vet svaret

Romantik är det sista Fenella har i tankarna, då major Rex Ransome kommer in i hennes liv. Hon har fullt upp att skaffa mat för dagen åt småsyskonen. Den stilige Rex tar henne med ...


Cover for Lingonstigen 114
Audiobook

Lingonstigen 114

Vad gör man som förälder när ens barn drar sig undan och mår dåligt? Hur hanterar man sköra och samtidigt tvära tonåringar? När man dessutom själv ligger sömnlös på nätterna med ri ...


Cover for Här är jag nu
Audiobook

Här är jag nu

Mina bröder är ute i världen. I den stora världen där det glittrande, glammande sjuttiotalet pågår; det händer att de dyker upp här hemma och låter mig få uppfatta ett återsken av ...


Cover for The Storm
Audiobook

The Storm

When a Scottish village is struck by grief, those left behind must help one another find hope. It is 1881, and when a violent storm devastates the Scottish fishing village of Eyemo ...


Cover for Kärlekens mynt
Audiobook

Kärlekens mynt

Cleona växer upp på den Engelska landsbygden, långt från sin mamma Eloise Wickham och den glamorösa värld hon lever i. Hon är en väl dold hemlighet, då inte många vet att Eloise ha ...


Cover for Flykt undan kärleken
Audiobook

Flykt undan kärleken

Den vackra Druscilla Morley har i hela sitt liv blivit utnyttjad av så kallade gentlemän. Druscilla är nu anställd som guvernant i hertigen av Windlehams hushåll. Hon blir förvånad ...


Cover for Wife Support System
Audiobook

Wife Support System

Three women. Five Kids. One HouseA debut novel that has been shortlisted for the Comedy Women in Print Prize 2020, perfect for fans of "Why Mummy Drinks" and "Has Anyone Seen My Se ...


Cover for De bortglömda namnens bok
Audiobook

De bortglömda namnens bok

Nominerad till ÅRETS BÄSTA HISTORISKA ROMAN i Goodreads Choice Awards. I den här oförglömliga historiska romanen, baserad på en sann historia, lyckas en ung kvinna hjälpa hundratal ...


Cover for Sedan du försvann
Audiobook

Sedan du försvann

»Otroligt fin och värmande läsning.« I Heart Fantasy »Älskar den! Vill du ha mysig feelgood är det här boken för dig!« Bokiversum »En väldigt underhållande bok.« Library Journal ...


Cover for Välbevarade hemligheter
Audiobook

Välbevarade hemligheter

Det är år 1945 och omröstningen om vem ska ärva Barringtonfamiljens förmögenhet har slutat oavgjort. En sista röst skall läggas för att avgöra vem av Harry Clifton och Giles Barrin ...


Cover for Så putsas en skitstövel
Audiobook

Så putsas en skitstövel

Trots sina stora olikheter är Agneta och Carina bästa vänner. Agneta röker som en borstbindare, säger vad hon tycker och har gärna ett glas rött i handen, när som helst. Carina har ...


Cover for Den perfekta bilden
Audiobook

Den perfekta bilden

Hur kan alla vara så perfekta hela tiden? Sara förstår verkligen inte. Själv gör hon sitt bästa för att få en enda fin bild på familjens fredagsmys, men det lyckas aldrig. Barnen b ...


Cover for Vedergällning
Audiobook

Vedergällning

NOVEMBER 1944Tyskland är på väg att förlora andra världskriget. I ett sista desperat försök har Hitler beordrat produktion av 10 000 ballistiska V-2-raketer – världens mest sofisti ...


Cover for Musik för tondöva
Audiobook

Musik för tondöva

Leos skivkarriär har, i motsats till vad han försöker framställa det som, inte riktigt tagit fart. Livet står liksom still. Han känner sig inte hemma i kalla Stockholm, men längtar ...


Cover for Bergsprängardottern som exploderade
Audiobook

Bergsprängardottern som exploderade

Det handlar om en hårt arbetande pappa, bergsprängare och alkoholist. Om hur man lever i skuld och skam och hur gränserna suddas ut. Om en dotter som följer veckotidningarnas bantn ...


Cover for Systrarna från Toscana
Audiobook

Systrarna från Toscana

Hur bryter man en tvåhundra år gammal förbannelse? Sedan den dag för mer än tvåhundra år sedan då Filomena Fontana lade en förbannelse över sin syster har inte en enda av släkten ...


Cover for Vinterfjäril
Audiobook

Vinterfjäril

Shirin har tagit sitt beslut och nu finns ingen återvändo. Hon och hennes dotter kommer lämna den trasige mansom förstörd av krig och droger misshandlar och plågar sin lilla familj ...


Cover for The Queen's Gambit
Audiobook

The Queen's Gambit

BOKEN BAKOM VÄRLDSSUCCÉN! »Lysande.« Time Out »Börja inte läsa om du vill sova i natt.« The Scotsman »Trollbindande.« Newsweek När Beth Harmon i mitten av 1950-talet tvingas fl ...


Cover for Rik men död
Audiobook

Rik men död

En kväll brister det för Annika. När hon gifte sig med Richard, industrikoncernens chef, gjorde hon det av kärlek men den kärleken har bleknat under åren och ersatts av en frustrat ...


Cover for Hjärta av jazz
Audiobook

Hjärta av jazz

”Jag var bara en pojk första gången jag tog tåget till Stockholm, och det var nittonhundrafyrtiotvå.” Den rynkige mannen drar munnen till ett clownleende. Han heter Alvar Svensson, ...


Cover for Den sista migrationen
Audiobook

Den sista migrationen

Den hyllade australiska bästsäljaren! För alla som gillade Där kräftorna sjunger och Säg inget om Lydia. Franny Stone har tillbringat hela livet vid havet, driven av kärleken till ...